Reklama [A] - GBS Bank
Wspierają i działają! Przedstawiamy ''Samorządowych Liderów Współpracy z NGO 2022''.

Gmina Miasto Stargard, Powiat Koszaliński, Gmina Goleniów i Gmina Mielno – to tegoroczni zwycięzcy konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Samorządowy Lider Współpracy z NGO”. We wtorek, 20 września 2022 r. uroczyście ogłoszono wyniki.

Konkurs marszałka rozstrzygany jest już po raz dziesiąty. Niezmiennie jego celem jest pokazywanie i promowanie dobrych praktyk z zakresie współpracy między lokalnymi samorządami a organizacjami pozarządowymi.

– Tym konkursem doceniamy współpracę z trzecim sektorem. A organizacje pozarządowe robią dużo, i robią to w sposób innowacyjny. NGO działają w wielu sektorach. I wszystkie dają więcej niż otrzymują, i to jest ten wspaniały fenomen. Cenię niezależność myślenia i podejmowania odważnych decyzji w zmienianiu świata na lepszy, a NGO’sy realizują swoje cele statutowe we własny sposób, na własną odpowiedzialność. Wszystkim Państwu serdecznie dziękuję za udział w konkursie – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Przedmiotem oceny była współpraca prowadzona z organizacjami pozarządowymi od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Komisja konkursowa przy ocenie wniosków zwracała uwagę m.in. na efekty zrealizowanych inicjatyw, współpracę z organizacjami pozarządowymi, wolontariuszkami i wolontariuszami czy mieszkańcami, wprowadzanie rozwiązań odpowiadającego na potrzeby społeczne, w tym niecodzienne podejście do realizacji, a także znaczenie dla Pomorza Zachodniego (budowanie tożsamości lokalnej i regionalnej, poczucia odpowiedzialności za społeczność).

O tytuł walczyły następujące JST z regionu: Miasto Stargard, Miasto Kołobrzeg, Powiat Gryfiński, Powiat Choszczeński, Powiat Koszaliński, Powiat Myśliborski, Powiat Łobeski, Gmina Goleniów, Gmina Dębno, Gmina Trzcińsko-Zdrój, Miasto Darłowo, Gmina Czaplinek, Gmina Mielno, Gmina Lipiany. Samorządy oceniane były w czterech kategoriach:

- Miasta powyżej 40 tys. mieszkańców i miasta na prawach powiatu
- Powiaty
- Gminy licząca 15-40 tysięcy mieszkańców
- Gminy licząca poniżej 15 tysięcy mieszkańców.

Przedstawiamy „Samorządowych Liderów Współpracy z NGO 2022”

Stargard stawia na integrację

W kategorii „Miasta powyżej 40 tys. mieszkańców i miasta na prawach powiatu” zwyciężyła Gmina Miasto Stargard.

To jedna z najważniejszych nagród, jaką przychodzi mi odbierać. Zasada pomocniczości jest tą zasadą, która konstytuuje samorząd. Doceniamy, że tę zasadę rozumie pan marszałek i wspiera nasze miasto. My jako samorząd, administracja tej idei podporządkowujemy się. Z tego podporządkowania płynie oparcie się na organizacjach pozarządowych – mówi prezydent Rafał Zając.

Komisja konkursowa zwróciła uwagę m.in. na realizację projektu „Azymut – Samodzielność”. Na terenie miasta testowany był standard funkcjonowania mieszkań wspomaganych dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. Miasto na ten cel przekazało mieszkanie. Przeprowadzony pilotaż pozwolił na upowszechnienie wypracowanego modelu mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z ASD wraz z usługami wspierającymi, a także na sformułowanie wniosków dotyczących jego wdrożenia na terenie kraju.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Gmina Miasto Kołobrzeg. – Życie pokazało, że bez organizacji pozarządowych nie zrealizowalibyśmy wszystkich zadań – podkreślała prezydentka Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Powiat Koszaliński stawia na NGO

W kategorii „Powiaty” zwyciężył po raz pierwszy Powiat Koszaliński. Samorząd wraz z Fundacją Nauka dla Środowiska wspierał aktywność mieszkańców powiatu koszalińskiego w ramach zadania „Działaj Lokalnie”. Wspierane były projekty, które inicjowały współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i, które posłużyły pobudzaniu aspiracji rozwojowych. W ramach konkursu przyznano dotacje na projekty dla 8 organizacji.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Powiat Myśliborski.

Wachlarz działań w Goleniowie

W kategorii „Gminy licząca 15-40 tysięcy mieszkańców” zwyciężyła Gmina Goleniów.

Ta nagroda to potwierdzenie jak ważna jest współpraca z NGO. To świetna motywacja do dalszej pracy, do rozwijania i ulepszania współpracy z NGO – mówiła Anita Jurewicz, zastępczyni burmistrza Goleniowa.

Komisja konkursowa doceniła współpracę prowadzoną w wielu obszarach. Jako przykład podano wyścig kolarski Goleniów Tour 2021. Stowarzyszenie, organizując wyścig, współpracowało z wieloma partnerami lokalnymi - zaczynając od Gminy Goleniów, skąd zostały pozyskane główne środki na organizację imprezy, poprzez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Goleniowie, po goleniowską grupę rowerową Highway Bikers Society. Do organizacji wyścigu włączyli się również druhowie OSP, funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji, Szczeciński Klub Rowerowy „Gryfus”, liczni wolontariusze, a także lokalne firmy. Oprawę dekoracji zwycięzców zapewniło Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjno-Kulturalne Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wood & Brass Band. Natomiast w ramach działań COVID-19 przedstawiono warsztaty filmowe przygotowujące do realizacji transmisji on-line spektaklu „Stacja Świadek”. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Społeczno-Kulturalne Teatr Brama.

W kategorii „Gmina licząca poniżej 15 tysięcy mieszkańców” zwyciężyła Gmina Mielno.

Gmina Mielno doceniona za walkę z fake newsami

Gmina wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną w Mielnie realizowała kampanię dla branży turystycznej dotkniętej negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. Za pośrednictwem mediów społecznościowych prostowała nieprawdziwe informacje dot. nadmorskich gmin i przedsiębiorców. LOT Mielno był też inicjatorem „Mieleńskiej Karty Turystycznej”, czyli pakietu zniżek dla turystów. Te działania to bardzo dobry przykład współpracy lokalnego samorządu, NGO oraz przedsiębiorców.

Wyróżnienie w tej kategorii odebrało Miasto Darłowo.

Nagroda na dalsze działania

Zwycięzcy w każdej z czterech kategorii otrzymali tytuł „Samorządowego Lidera Współpracy z NGO 2022”, okolicznościowe statuetki wykonane przez prof. Jerzego Lipczyńskiego, dyplomy oraz nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł (w każdej kategorii) z przeznaczeniem na współpracę z organizacjami pozarządowymi, wolontariuszami, społecznikami do wykorzystania do końca 2022 r. JST.

Zwycięzców konkursu poznaliśmy podczas XVI Zachodniopomorskiego Forum Pełnomocników ds. NGO. Spotkanie odbyło się w INKU – Inkubatorze Sektorów Kreatywnych.

Źródło: WZP

20-09-2022 Redakcja
Portal ZST24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Śledź nas

Reklama [C]

Najczęściej oglądane

Wspólne działania dzielnicowych.

Wspólne działania dzielnicowych.

Mundurowi z Posterunku Policji w Dolicach i Posterunku Policji w Suchaniu wspierani przez funkcjonariuszy Straży Leśnej Nadleśnictwa Dobrzany przeprowadzili na terenie gmin działania prewencyjne mające na celu między innymi wyeliminowanie z dalszej jazdy k...

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości to coroczne wydarzenie, podczas którego poznajemy m.in. kolejne Stargardzkie Produkty Lokalne i zdobywcę nagrody im. prezydenta Sławomira Pajora.

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zdają egzamin.

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zda...

– Przede wszystkim jest szczęśliwy. Czeka na telefon, kiedy jest jego trening. Tu spotkał rówieśników – mówi mama 29-letniego Roberta, który miał możliwość uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w mieszkaniu wspomaganym w Stargardzie. To specjalne treningi ...

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

W czwartek (3.03.) na facebookowym profilu Książnicy Stargardzkiej i w tymczasowej siedzibie placówki (ul. Wojska Polskiego 3) ruszyła literacka wystawa „Tajemniczy Ogród”.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz zdobywców stypendiów. To oni tworzą na miejscu, ale także są ambasadorami naszego miasta w kraju i za granicą. Działają, uczą się, doskonalą i wygrywają konkursy...

Sonda

Czy podoba Ci się portal ZST24.PL?

TAK
NIE
NIE WIEM

Ostatnie komentarze