×
Znamy wykonawców większości ekomurali w regionie. Wiemy co będą przedstawiać malowidła.
Łososie płynące w rzece, zazieleniona oranżeria czy kobieta w kwiatach pojawią się na ekologicznych muralach. Malowidła nie tylko upiększą elewacje w kilku zachodniopomorskich miastach, ale przede wszystkim – dzięki zastosowaniu farb fotokatalitycznych – pochłoną zanieczyszczenia. Wybrano wykonawców dla większości lokalizacji. Artyści powinni niebawem przystąpić do pracy.
W 2022 roku w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, współfinansowanego z funduszy europejskich RPO WZ 2014-2020 w kwocie 300 tys. zł, zaplanowano wykonanie siedmiu ekomurali.
Powstaną w sześciu miastach regionu. Ich lokalizacje poznaliśmy w styczniu. W lutym ogłoszono konkurs, którego zadaniem było wyłonienie najciekawszych projektów. Wykonawców wybrano dla większości miejscowości. Wiemy zatem co pojawi się na ścianach obiektów w Goleniowie, Połczynie-Zdroju, Policach, Stargardzie i Wałczu. Przed konkursowym rozstrzygnięciem jest Szczecin. W tym przypadku potrzeba będzie jeszcze czasu, bowiem dwie konkursowe propozycje dla budynków Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Piłsudskiego 40-42 nie współgrały z otoczeniem i nie spełniły oczekiwań.
– Wkrótce w kolejnych zachodniopomorskich miastach pojawią się ekomurale. Będą one wizualną reklamą zielonego regionu, za który uważa się Pomorze Zachodnie. Malowidła urozmaicą nie tylko miejską przestrzeń, ale przede wszystkim spełnią rolę filtra powietrza, bo pochłoną zanieczyszczenia, jak spaliny samochodowe czy dym papierosowy – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
W Stargardzie malunek ozdobi budynek przy ulicy Złotników 7. Projekt zrealizuje Krzysztof Bitka. Mural zaprezentuje kobietę w kwiatach.
Ekomurale powinny pojawić się na elewacjach budynków podczas wakacji. Wszystko zależy od porozumień z artystami i przyjętych harmonogramów prac. Do wykonania malowideł użyte zostaną farby fotokatalityczne, które działają tak samo jak zadrzewiony skwer, neutralizując zanieczyszczenia.
Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie. Co więcej – farba wychwytuje nie tylko gazy, ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby, a nawet nieprzyjemne zapachy. Jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania czy mycia.
Mundurowi z Posterunku Policji w Dolicach i Posterunku Policji w Suchaniu wspierani przez funkcjonariuszy Straży Leśnej Nadleśnictwa Dobrzany przeprow...
Stargardzka Gala Przedsiębiorczości to coroczne wydarzenie, podczas którego poznajemy m.in. kolejne Stargardzkie Produkty Lokalne i zdobywcę nagrody i...
– Przede wszystkim jest szczęśliwy. Czeka na telefon, kiedy jest jego trening. Tu spotkał rówieśników – mówi mama 29-letniego Roberta, który miał możl...
W czwartek (3.03.) na facebookowym profilu Książnicy Stargardzkiej i w tymczasowej siedzibie placówki (ul. Wojska Polskiego 3) ruszyła literacka wysta...
Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz zdobywców stypendiów. To oni tworzą na miejscu, ale tak...
To już 3 lata wspaniałej współpracy. W ostatnim czasie po raz kolejny doszło do spotkania przedstawicieli GBSBanku z reprezentantem Polski w żużlu, kapitanem Stali Gorzów i mistrzem świata speedway Grand Prix 2019 i 2020 w żużlu – Bartoszem Zmrzlikiem.
Są inteligentne, nowoczesne i samoobsługowe, a przede wszystkim dostępne nie tylko w największych miastach województw Zachodniopomorskiego i Lubuskiego. Opłatomaty, których celem jest szybkie i samodzielne wnoszenie opłat przez użytkowników znajdziemy w od...
Od poniedziałku, 28 marca zmieniają się zasady wjazdu do Polski z Niemiec. Podróżnych nie będzie już obowiązywać 7-dniowa kwarantanna. Dotyczy to również wjazdu z innych krajów należących do strefy Schengen.
Dodaj komentarz