22 500 000 zł dotacji dla Stargardu na inwestycje różne.

Znakomite zamknięcie półrocza. Ponad 22 500 000 zł środków zewnętrznych zdobyliśmy w II kwartale 2022 r.

To pieniądze z różnych źródeł i na różne działania. Fundusze pozwalają realizować budowy dróg i mieszkań, ale także wspierać przedsiębiorców. Dzięki nim organizowane są też zajęcia sportowe dla uczniów i prowadzone miejsca spotkań dla seniorów.

Blisko 17 000 000 zł dofinansowania zdobyliśmy na realizację kolejnej części obwodnicy północnej miasta. Inwestycja doprowadzi do zdecydowanego usprawnienia ruchu w całym Stargardzie. Jego duża część zostanie przeniesiona poza centrum. Na pewno podniesie się też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.

1 200 000 zł – to kwota wsparcia pozwalającego Stargardzkiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego zainwestować w następne mieszkania komunalne. Nowy budynek stanie przy ul. Śniadeckiego. To cicha i zielona okolica. Stargardzianie będą mieszkać na czterech kondygnacjach, a łączna powierzchnia użytkowa lokali to prawie 1 500 m2.

Ponad 1 000 000 zł dofinasowania wydajemy na renowację murów obronnych wzdłuż ul. Klasztornej. Obwarowania są wzmacniane i zabezpieczane przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Część podziemna zabytku będzie zaizolowana i wzmocniona. Poza tym przygotowujemy też niezbędną dokumentację na naprawę muru obronnego przy Baszcie Białogłówce.

Stargard pozyskał też pieniądze na remont kwatery saperów na nekropolii przy ul. T. Kościuszki oraz naprawę ogrodzenia i centralnego pomnika na cmentarzu przy ul. W. Reymonta. Blask odzyskają nagrobki i mała architektura. Zdobyte dofinansowania wynoszą blisko 600 000 zł.

Prawie 200 000 zł to dotacja na realizację „Korpusu Wsparcia Seniorów w Stargardzie w 2022 roku”. Potrzebujący, samotni stargardzianie zyskali wsparcie m.in. w umawianiu wizyt u lekarza, załatwianiu spraw urzędowych i robieniu zakupów. Jest też pomoc psychologiczna i „opaski bezpieczeństwa” –urządzenia, które przez całą dobę monitorują stan zdrowia użytkowników i przekazują zgłoszenia alarmowe – np. w razie upadku albo zatrzymania akcji serca.

Połowę roku zamknęliśmy też środkami (30 000 zł) pozyskanymi na kolejną siłownię plenerową. Tym razem przy Szkole Podstawowej nr 11. W 2021 roku zbudowaliśmy tam plac zabaw. Urządzenia do ćwiczeń uzupełnią całość jeszcze w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W dziedzinę aktywności wpisują się pieniądze zdobyte na organizację zajęć sportowych dla uczniów stargardzkich szkół podstawowych. To nauka pływania i ćwiczenia z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. Dzięki temu młodzi ludzie zyskają nowe umiejętności, a jednocześnie poznają zasady profilaktyki wad postawy. Aktywni będą także starsi stargardzianie. Ponad 110 000 zł zdobyliśmy na funkcjonowanie dziennego domu i klubów „Senior +”.

Zewnętrzne dofinansowania sprawnie organizuje też Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego. 3 000 000 zł skierowano do mikro, małych i średnich przedsiębiorców w ramach pożyczki płynnościowej. To narzędzie wspierające w konsekwencjach, jakie przyniosła pandemia koronawirusa i pozwalające odbudowywać działalność.

To tylko część wszystkich środków zewnętrznych zdobytych w II kwartale tego roku. Wsparcie z powodzeniem otrzymywały też szkoły podstawowe, Książnica Stargardzka i Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Na rozpatrzenie – i przyznanie dotacji – oczekuje kolejnych kilkanaście wniosków.

Źródło: UM Stargard

20-07-2022 Redakcja
Portal ZST24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Śledź nas

Reklama [C]

Najczęściej oglądane

Wspólne działania dzielnicowych.

Wspólne działania dzielnicowych.

Mundurowi z Posterunku Policji w Dolicach i Posterunku Policji w Suchaniu wspierani przez funkcjonariuszy Straży Leśnej Nadleśnictwa Dobrzany przeprowadzili na terenie gmin działania prewencyjne mające na celu między innymi wyeliminowanie z dalszej jazdy k...

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości to coroczne wydarzenie, podczas którego poznajemy m.in. kolejne Stargardzkie Produkty Lokalne i zdobywcę nagrody im. prezydenta Sławomira Pajora.

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zdają egzamin.

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zda...

– Przede wszystkim jest szczęśliwy. Czeka na telefon, kiedy jest jego trening. Tu spotkał rówieśników – mówi mama 29-letniego Roberta, który miał możliwość uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w mieszkaniu wspomaganym w Stargardzie. To specjalne treningi ...

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

W czwartek (3.03.) na facebookowym profilu Książnicy Stargardzkiej i w tymczasowej siedzibie placówki (ul. Wojska Polskiego 3) ruszyła literacka wystawa „Tajemniczy Ogród”.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz zdobywców stypendiów. To oni tworzą na miejscu, ale także są ambasadorami naszego miasta w kraju i za granicą. Działają, uczą się, doskonalą i wygrywają konkursy...

Sonda

Czy podoba Ci się portal ZST24.PL?

TAK
NIE
NIE WIEM

Ostatnie komentarze