To nie tylko martwe ryby się dziś rozkładają. Mamy do czynienia z rozkładem państwa.

"To nie tylko martwe ryby się dziś rozkładają. Mamy do czynienia z rozkładem państwa”. Samorządowy Sztab Kryzysowy o katastrofie ekologicznej na Odrze.

News will be here

– Śmiercionośna fala płynie Odrą. To sytuacja bez precedensu. Kłamstwem i propagandą rząd nie zastąpi realnych działań. To kompletna bezczynność służb, które powinny stać na straży czystego środowiska i bezpieczeństwa mieszkańców. Znów samorządy i wolontariusze przejmują obowiązki państwa, by chronić rzekę i ludzi – tak Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz rozpoczął posiedzenie Samorządowego Sztabu Kryzysowego, który obradował dziś rano (13.08.2022 r.) w Szczecinie. Spotkanie prowadził inicjator powołania zespołu, premier Donald Tusk. Członkowie sztabu domagają się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, informacji i środków na walkę z kataklizmem.

Samorządowcy mówili jednym głosem: jak w obliczu pandemii, tak w przypadku tej kolosalnej klęski ekologicznej mieszkańcy zostali zostawieni bez informacji i pomocy ze strony służb państwowych, powołanych do tego, by ich chronić. Samorządowy Sztab Kryzysowy powstał, by dzielić się doświadczeniami, wspierać się i współpracować w zakresie walki ze skutkami skażenia Odry. A te – zdaniem świadków dramatu, który rozgrywa się na ternach nadodrzańskich – będą katastrofalne.

W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w sobotni ranek, obok premiera Donalda Tuska i marszałka Olgierda Geblewicza udział wzięli m. in.: Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Posłowie na Sejm RP: Jan Grabiec, Monika Wielichowska, Bartłomiej Sienkiewicz, samorządowcy z nadodrzańskich gmin oraz aktywiści z NGO-sów, działających na rzecz swoich środowisk lokalnych.

– W województwie zachodniopomorskim, w Szczecinie nad Odrą nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak dramatyczna jest obecna sytuacja. Bezczynność i bezradność władz centralnych jest porażająca. Kryzys trwa od 18 dni. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, gdzie w tym czasie podziali się ludzie odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe: prezydent, premier, prezes Kaczyński? Nie odbyło się ani jedno posiedzenie rządu poświęcone Odrze. Apeluję o powrót z wakacji. Odra jest rzeką graniczną. Mamy do czynienia z problemem o wymiarze międzynarodowym – mówił Donald Tusk.

Samorządowcy podkreślali, że instytucje odpowiedzialne za Odrę bagatelizowały wszelkie sygnały o śniętych rybach, które pojawiały się już na przełomie lipca i sierpnia.

– Zgłaszaliśmy na początku sierpnia, że mamy do czynienia z sytuacją ekstremalną. Z rzeki zbierano tony martwych ryb. To jest klęska ekologiczna dla całego ekosystemu – mówiła lubuska marszałek Elżbieta Polak, która zrelacjonowała także swoją nieoficjalną rozmowę z przedstawicielem Ministerstwa Rolnictwa. Wynika z niej, że znane są wyniki badań wody w Odrze. – Usłyszałam, że stężenie rtęci jest tak wysokie, że brak skali – mówiła Elżbieta Polak.

Dlatego samorządy województw Lubuskiego i Zachodniopomorskiego błyskawicznie uruchomiły rezerwy budżetowe, by zakupić sprzęt ochrony osobistej dla wędkarzy, strażaków i wolontariuszy, którzy zbierają padłe zwierzęta z rzeki.

– Boimy się, że w wyniku tego ekologicznego kataklizmu znikną unikatowe miejsca, które tak chroniliśmy. Tyle wysiłku, tyle milionów euro ze środków unijnych włożyliśmy w rozwój i zagospodarowanie tych terenów, a teraz patrzymy z przerażeniem, jak zanika życie, jak giną ryby, ptaki, zwierzęta. Co mamy powiedzieć ludziom, którzy żyją z Odry, którzy mają tu pola uprawne, sady, hodowle? Rząd wiedząc, co się dzieje, naraził ludzi na utratę zdrowia, dorobku, mam nadzieję, że nie życia – mówiła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła mówił, że pierwsze sygnały o zatruciu pojawiły się już w połowie lipca.

– Nikt z Wód Polskich ani WIOŚ na to nie zareagował. To konsekwencja rozpisania kompetencji na papierze. Tak się stało w 2018 roku, gdy odebrano samorządom województw zarządy melioracji, tworząc sztuczny państwowy byt w postaci Wód Polskich. Odsunięci zostaliśmy od tworzenia planów środowiskowych. Trzeba wzmocnić monitoring wszystkich firm, które prowadzą działalność nad każdą polską rzeką – stwierdził opolski marszałek.

Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego, przedstawił dramatyczną relację ze swojej miejscowości.

– Takiej katastrofy jeszcze nie było. 5 ton martwych ryb zebranych z odcinka ok. 6 kilometrów! Około 6 sierpnia straż rybacka dostała nieoficjalny sygnał, że coś może się dziać. Dwa dni później martwe ryby pływały w rzece. 10 sierpnia WIOŚ wydał komunikat, że martwe ryby są poza naszym województwem, gdy my już widzieliśmy, co się dzieje! Poniżej, w zakolach Odry, na terenie poligonu zbierają się setki rozkładających się ryb. To jest realne zagrożenie dla ludzi. Dopiero 12 sierpnia pojawiło się wojsko i straż pożarna, a spotkanie wojewody z samorządowcami rozpoczęło się od reprymendy dla jednego ze starostów za przekazywanie informacji ze strony niemieckiej, że w wodzie wykryto rtęć – relacjonował Marek Cebula. – Apeluję o uruchomienie instytucji unijnych, by przeprowadziły niezależne badania, które pokażą, co truje Odrę.

W obliczu tych wydarzeń widać również konieczność wzmocnienia ochrony zdrowia pod kątem szybkiej ścieżki diagnostycznej i leczenia toksykologicznego.

– Wędkarze, którzy byli na pierwszej linii, mieli kontakt z trucizną. Są poszkodowani – mówił Donald Tusk. – Konieczne będą także odszkodowania dla przedsiębiorców, którzy utracili możliwość prowadzenia działalności.

Ryszard Mićko, dyrektor Zachodniopomorskich Parków Krajobrazowych mówił o ryzyku utracenia unikatowego w skali Europy i świata Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry.

Ryszard Matecki ze Stowarzyszenia Dolna Odra opowiadał o doświadczeniach mieszkańców Zatoni.

– My żyjemy pośród zdychających stworzeń! To my wieszaliśmy nad rzeka kartki, by nie wchodzić do wody. To my widzimy, jak bociany wyprowadzają teraz młode na żer przed odlotem, jak korzystają z zatrutej „stołówki”. One też zginą. To, jak nas potraktował rząd, jest brakiem szacunku dla ludzi. My nie wiemy, co nas czeka, co nam zagraża – mówił.

Wtórowała mu wice starościna gryfińska, Ewa Dudar.

– Ja chcę, mam obowiązek, by ostrzec mieszkańców, ale nie mam wiedzy, co się dzieje – przyznała.

Andrzej Wyganowski, burmistrz Stepnicy, zwrócił uwagę, że Stepniczanie żyją z Odry. To – jak zaznaczył – zawodowi rybacy, właściciele gospodarstw agroturystycznych, a 96% terenów gminy, to obszar Natury 2000.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz tak podsumował sytuację.

– Na dramatyczną katastrofę ekologiczną nałożyła się katastrofa informacyjna. A informacja, to podstawa zarządzania kryzysem. To nie tylko martwe ryby się dziś rozkładają. Mamy do czynienia z rozkładem państwa.

Źródło: WZP

13-08-2022 Redakcja
Portal ZST24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia

Śledź nas

Reklama [C]

Najczęściej oglądane

Wspólne działania dzielnicowych.

Wspólne działania dzielnicowych.

Mundurowi z Posterunku Policji w Dolicach i Posterunku Policji w Suchaniu wspierani przez funkcjonariuszy Straży Leśnej Nadleśnictwa Dobrzany przeprowadzili na terenie gmin działania prewencyjne mające na celu między innymi wyeliminowanie z dalszej jazdy k...

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości 2022.

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości to coroczne wydarzenie, podczas którego poznajemy m.in. kolejne Stargardzkie Produkty Lokalne i zdobywcę nagrody im. prezydenta Sławomira Pajora.

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zdają egzamin.

Azymut na samodzielność. Mieszkania wspomagane w Stargardzie zda...

– Przede wszystkim jest szczęśliwy. Czeka na telefon, kiedy jest jego trening. Tu spotkał rówieśników – mówi mama 29-letniego Roberta, który miał możliwość uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w mieszkaniu wspomaganym w Stargardzie. To specjalne treningi ...

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

Tajemniczy Ogród w Książnicy.

W czwartek (3.03.) na facebookowym profilu Książnicy Stargardzkiej i w tymczasowej siedzibie placówki (ul. Wojska Polskiego 3) ruszyła literacka wystawa „Tajemniczy Ogród”.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów.

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury oraz zdobywców stypendiów. To oni tworzą na miejscu, ale także są ambasadorami naszego miasta w kraju i za granicą. Działają, uczą się, doskonalą i wygrywają konkursy...

Sonda

Czy podoba Ci się portal ZST24.PL?

TAK
NIE
NIE WIEM

Ostatnie komentarze